“Egy kihívásokkal teli évjárattal van dolgunk”

Szüret van. Ez mindig az év legizgalmasabb néhány hete. Volt feladat és kihívás bőven 2023-ban, de egyelőre semmi nem zárja ki, hogy remek borok szülessenek ebből az évből. De hogy hol tart most a szüret és mire is számíthatunk az idei boroktól, azt a birtok borásza, Kvaszinger László meséli el:

 

A metszés óta mi történt a szőlőben, hogy alakul 2023?

Hektikus, könnyűnek épp nem mondható év, de a csapadékosabb évjáratok mindig ilyenek. Sikerült szépen megvédeni a szőlőt lisztharmat és peronoszpóra ellen, de az augusztusi esőkkel bizony elindult a botrtisz, és akkor már nem nagyon permetezünk. Vannak fürtök, ahol válogatni kell a száraz borokhoz. Édes bort én nem nagyon tervezek készíteni, a száraz borokra lenne nagyobb szükségünk most a pincében, de természetesen megteszünk mindent a válogatás és a minőség érdekében. Alapvetően egyébként szép a termés minőségben is, mennyiségben is, bizakodó vagyok. A muskotály és a hárslevelű nálunk jobban bírta valamivel a rothadással vívott harcot, a vékonyabb héjú furmintnál sokat válogatunk.

 

A szeptemberi szép idő sem segített?

Inkább azt mondom, hogy ronthatott volna a helyzeten, ha a szeptember is esős, de a botrtitisznek elég volt az a kicsi hőmérséklet különbség, a hosszabb éjszakákkal, a hűvös hajnalokkal, vele a harmat és nedvesség is, hogy korán meginduljon bogyókon.

 

Jelenleg hogy áll a szüret?

Érdekes módon bár szeptember vége felé járunk, de a muskotályt későn szedtünk. Lassabb az érése. Összességében jól állunk, a sárgamuskotály és tokaj dry alapanyagait leszedtük és már szépen erjednek. Jelenleg a dűlős borok alapanyagait szüreteljük mivel azzal mindig várunk egy kicsit: fontos hogy jól megérett szőlőből készüljenek, és nem feltétlen baj ha kicsit magasabb lesz az alkohol, fontos hogy kerek tartalmas ízek legyenek.

 

Ha már ez került a fókuszba várható bármi konkrét újítás a száraz borokkal, amire a borkedvelők számíthatnak?

Dűlős borból több lesz. Vettünk új hordókat, és abban fogjuk a Hatalos termését erjeszteni és érlelni is. Komolyabb tételek felé szeretnék fordulni. A TokajDry is nagyon szépen elfogyott, úgyhogy azzal is és a habzóval is megyünk tovább. Illetve ahol nagyon elindult a botritisz, azokat a fürtöket nem dobáljuk majd le, meghagyjuk valamennyi édesnek, aztán meglátjuk. Az édeseknél óvatosan puhatolózunk a piacon, de ott is lehetnek fejlemények a jövőben.

 

Milyen hordókkal indul el a kísérletezés?

Csak magyar, zempléni hordókkal fogunk dolgozni, egy nagyobb és egy kisebb erdőbényei kádártól, melyeket a Hatalos-dűlő borával fogunk majd kipróbálni idén. Nagyon kíváncsi vagyok, mit lehet kihozni ebből a termőhelyből a helyi hordón keresztül.